Na tej stronie  pragnę przedstawiać  moją przygodę z mini ogródkami – nowym, niesamowitym sposobem kreowania przestrzeni – w zupełnie innym wymiarze.

Na początek – garść przydatnych informacji.

Istnieje kilka sposobów tworzenia mini ogródków.

Przede wszystkim możemy kupić gotowe elementy (np. mini meble ogrodowe), których na polskim rynku możemy szukać w internetowych sklepach z wyposażeniem domków dla lalek.  Niestety,  mebelki te bywają dość drogie  - szczególnie, gdy są wykonywane ręcznie i okraszone detalami.

Dla osób, które znają trochę angielski i mają ochotę na zabawę, ciekawszą opcją będzie własnoręczne wykonanie mebelków przy pomocy filmów instruktażowych (są dostępne na youtube po wpisaniu fairy gardens tutorials, albo mini garden tutorials, w wyszukiwarce. Np. https://www.youtube.com/watch?v=oSfI7uck9h8). Podpowiem, że do  ich tworzenia  świetnie nadają się patyczki po lodach oraz bambusowe patyczki do kwiatów (mogą być też  te cieńsze – do szaszłyków).
W przygotowaniu mini raju najważniejszą zasadą jest zachowanie odpowiedniej skali. Tylko dzięki temu wszystko ładnie się wkomponuje i ogród będzie zachwycał idealnymi proporcjami.

Jeśli interesuje was coś bardzo małego,  czyli o większym potencjale kreacji, zachęcam do eksperymentowania ze skalą. Nigdy nie wiadomo, która najbardziej będzie nam odpowiadała.

 Biała konewka w zestawie ze skrzynką na jabłka.
Biała konewka w zestawie ze skrzynką na jabłka.


Pamiętając o skali możemy przystąpić do działania.
Na początek kilka rad odnośnie pojemników i gleby, elementów podstawowych naszej kompozycji:

Pojemnik:

Najlepiej sprawdzi się taki, który posiada dużo otwartej przestrzeni,  aby  wyeksponować bogactwo detali naszego mini ogródka, a jednocześnie utrzymujący ziemię i  umożliwiający dobry drenaż wody.

Ja proponuję wszelkiego rodzaju doniczki ceramiczne, wiklinowe oraz drewniane skrzynie z podszewką. Zamiast podszewki możemy użyć np. grubej plastikowej torby, lub folii szklarniowej. Jako pojemniki  mogą służyć także doniczki na bonsai (są małe i raczej nadają się do skali mniejszej niż 1:12). Jeśli nie chcemy odprowadzać wody z ogródka, lub po prostu nasz pojemnik nie ma ujścia wody, możemy użyć keramzytu doniczkowego na spód.

Gleba:

Podłoże do  mini ogródków może być standardowe. Wystarczy zwykła mieszanka do roślin doniczkowych, ale dobrze jeśli  zawiera torf, perlit i wermikulit. Radzę unikać ziemi wykopanej z ogródka,  ponieważ może  nie zapewniać odpowiedniego drenażu dla  roślin. Jeśli w mini ogrodzie planujemy przewagę iglaków warto dodać trochę ziemi kwaśnej.

To na razie tyle. Początek mamy za sobą.

Mam nadzieję, że pomysły na mini ogródki szybko zakiełkują na polskim gruncie.

Niedługo ciąg dalszy.


Pozdrawiam.
Paulina

O mnie

"Mam na imię Paulina i interesuje się ogrodnictwem eksperymentalnym. Pomysł na zazielenianie małych przestrzeni wziął się

z podróży i trochę z potrzeby. Po studiach (ochrona środowiska) zamieszkałam w dużym mieście i brakowało mi wiejskich klimatów. Trochę przypadkiem trafiłam na pomysł tworzenia ogrodów w skali i tak, od jednego do drugiego stało się to moją pasją.

Oprócz mini ogrodów tworzę struktury do uprawy warzyw na małych przestrzeniach oraz elementy wystroju wnętrz."

 

Paulina Kupis

Paulina Kupis

Tel. 660 384 695, mail: paulina@miniogrody.pl