Nie każdy lubi kamienie w ogrodzie. Nie warto przesadzać z ich ilością, aby nie zaburzyć równowagi i nie „przygnieść” naszego miniogrodowego pleneru.

Dla stworzenia różnorodności warto dodać jednak pojedyncze elementy, szczególnie jeśli mamy do wyboru taką gamę rozwiązań, jak w przypadku przeciętnego centrum ogrodniczego. Wystawki chwieją się od barwnych i niecodziennych kształtów a koszty są śmiesznie niskie w odniesieniu do małych ilości.

Ja używam czegoś co ma profil, najchętniej strukturę i jest po prostu ciekawe. Najlepszym przykładem jest kora kamienna gnejsowa (przykład na dole).

Używam jej często w połączeniu z sukulentami.  Te rośliny też prezentują duży wachlarz kształtów. Można wybierać coś co będzie nam dłużej służyć i nie rozrośnie się za bardzo.

Na dole przedstawiam przykład użycia kamieni do stworzenia koryta rzeki. 

 

W przypadku przedstawionym na górze, nie pokusiłam się o wodę, ponieważ musiałabym dodać sztuczny, nieprzepuszczalny materiał na spodzie a tego wolę unikać.

Dobrze sprawdzają się też gotowe mozaiki kamienne, które po prostu można wyciąć i ułożyć w dowolny kształt. Przykład zastosowania mozaiki jako patio znajdziecie poniżej.

Czasami używam zwykłego żwirku, ale nie polecam tego rozwiązania, ponieważ woda przy podlewaniu może przenieść kamienie i zniekształcić nasze ścieżki.

To narazie tyle z bazy dowodzenia. Powodzenia w tworzeniu.

Paulina 

P.S  Więcej na temat mini ogrodów znajdziecie na naszym facebookowym profilu - https://www.facebook.com/miniogrodnictwo/  oraz na pintereście - https://pl.pinterest.com/miniogrody/

 

O mnie

"Mam na imię Paulina i interesuje się ogrodnictwem eksperymentalnym. Pomysł na zazielenianie małych przestrzeni wziął się

z podróży i trochę z potrzeby. Po studiach (ochrona środowiska) zamieszkałam w dużym mieście i brakowało mi wiejskich klimatów. Trochę przypadkiem trafiłam na pomysł tworzenia ogrodów w skali i tak, od jednego do drugiego stało się to moją pasją.

Oprócz mini ogrodów tworzę struktury do uprawy warzyw na małych przestrzeniach oraz elementy wystroju wnętrz."

 

Paulina Kupis

Paulina Kupis

Tel. 660 384 695, mail: paulina@miniogrody.pl